Logo Veterina Praha
Tusarova 1520/24, Praha 7 - Holešovice
Tel.: +420 774 116 623     info@petcareclinic.cz

Prevence

Očkování psů

Provádíme vakcinaci psů proti psince, parvoviróze, hepatitidě, vzteklině, které jsou považovány za _DSC4788 v01základní. Dále vakcinujeme proti leptospiróze, parainfluenze, borelióze a tetanu, což jsou volitelné vakcíny.

Primovakcinace u štěňat provádíme ve věku 8-9 týdnů, časnější primovakcinace je možná od 6 týdne u štěňat, která nemají dostatek mateřských protilátek, byla vyživována uměle z jakéhokoliv důvodu. Revakcinace se provádí za 3-4 týdny po prvním očkování s 3. revakcinací v 16. týdnu věku. Posilující (booster) vakcinace se provádí u všech psů ve věku 12 měsíců.

Vakcinaci proti vzteklině je možné provádět od 3. do 6. měsíce věku, výjimečně u štěňat cestujících do zahraničí je možné vakcinovat ve věku 2 měsíců s následnou revakcinací. Revakcinace se provádí dle typu vakcíny 1x za rok u polyvalentní vakcíny a 1x za 3 roky u monovalentní vakcíny.

Vakcinační schéma sestavujeme individuálně v závislosti na plemenné příslušnosti a způsobu života psa a také na přání majitele. Nejsme lhostejní k obavám, které může očkování vyvolávat.

Dospělý pes, který jako štěně absolvoval základní vakcinační cyklus a dostal boosterovou vakcínu o 12 měsíců později, ale nebyl v dospělosti pravidelně vakcinován, nepotřebuje pro upevnění ochranné imunity více než jednu aplikaci vakcíny, tedy není nutné při opožděné vakcinaci provádět očkování opakovaně.

Očkování koček_DSC4724 v01 kopie

Provádíme základní vakcinaci proti panleukopenii, infekční rinotracheitidě, infekční kaliciviróze a volitelnou vakcinaci proti vzteklině, chlamydióze a komplexu kočičí leukémii.

Primovakcinace koťat proti základním chorobám od 8-9 týdne věku s následnými dvěma revakcinacemi za 3-4 týdny. Ukončení základního cyklu stejně jako u psů v 16. týdnu. Po 12 měsících posilující (booster) revakcinace.

Při vakcinaci kotěte staršího 16 týdnů je postačující pouze jedna revakcinace v odstupu 3-4 týdnů.

Vakcinovat proti virové leukémii FeLV je doporučeno již od 8 týdne, revakcinace se provádí 1x v odstupu 3-4 týdnů. Očkovat je možné pouze kočky FeLV negativní, tudíž před samotnou vakcinací je prováděn test z krve.

Infekční chlamydióza se vakcinuje poprvé ve stáří 9 týdnů s následnou revakcinací za 3-4 týdny. Booster se provádí po 12 měsících.

Očkování proti vzteklině není u koček povinné, povinnost se vztahuje jen na kočky cestující do zahraničí nebo jdoucí na mezinárodní výstavu.

Čipování_DSC4736 v01

Představte si, že se vaše kočka nebo pes ztratí. Díky čipování jim můžete dát šanci vrátit se domů.

Čipování je snadná a bezpečná cesta zajistit vašemu miláčkovi trvalou identifikaci, pokud by došlo k jeho ztrátě. Čip je zařízení o velikosti zrnka rýže, které se pomocí čipovací jehly zavede do podkoží na levé straně krku. Následně se čtečkou zkontroluje umístění a funčnost čipu.

Pokud dojde ke ztrátě psa veterinář, policista či pracovník útulku pomocí čtečky zjistí, zda je pes čipován a vyhledá ho v registru zvířat. Registr pak kontaktuje majitele. Je tedy důležité odeslat číslo čipu s údaji do Národního registru majitelů zvířat.

Doporučujeme mít zvíře označené čipem v kombinaci s údaji o majiteli na obojku.

Označení zvířete mikročipem je nezbytné při cestě do zahraničí.

Na základě vyhlášky  18/2004 Sb. je na území města Prahy od 1.1.2005 povinné mít označené zvíře mikročipem.

Pet passport

Vystvení pasu zvířete v zájmovém chovu není povinné na území České republiky, ale povinné při cestě do zahraničí, a to v rámci Evropské unie i mimo ni. Každý pas je označen kódem země a pořadovým číslem určeným Státní veterinární správou ČR. Pas lze vystavit souběžně s čipováním, očkováním, ale i dodatečně, pokud se majitel rozhodne s pejskem, kočkou nebo jiným zvířetem cestovat.

Pas následně slouží jako očkovací průkaz, kromě záznamů o vakcinaci se zde zapisuje odčervení, ošetření proti klíšťatům, atd.